Marcin Hałat - skrzypek, kompozytor improwizator, określany mianem artysty objawiającego nowy świat skrzypiec.

Jego twórczość to synergia dwóch światów muzycznych świata jazzowego i klasycznego, które nieustannie się przenikają oraz nieprzerwanie ze sobą korelują, ukazując artystę nie dającego się zaszufladkować w żadnym z nich.

Marcin Hałat w swoich kompozycjach w niezwykły sposób łączy wizję muzyki współczesnej połączoną z elementami muzyki jazzowej i improwizowanej.

Artysta jest zapraszany zarówno na festiwale muzyki klasycznej , jak i festiwale muzyki jazzowej, improwizowanej, między innymi takie jak: Wielkanocny Festiwal L.van Beethovena, Violin Summit, które odbywa się w ramach Festiwalu Singera, Festiwal Kultury Żydowskiej, Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Kopenhagen Jazz Festival, United Europe Jazz festival, Wrocławski festiwal Jazzzowy Jazz nad Odrą, Leipziger Jazztage, Chopin in the City Festival/ Chicago.

Współpracując z Sinfoniettą Cracovią występował na festiwalach. Nagrywał dla takich wytwórni jak Sony Classical, Dux, Tv arte.

Jego dyskografia zawiera zarówno płyty z repertuarem klasycznym, improwizowanym jak i autorskim. W ostatnim czasie dokonał  prawykonania archiwalnych dzieł polskiego twórcy emigracyjnego Karola Rathausa dla wytwórni DUX Karol Rathaus - Piano Trios /2021 oraz Karol Rathaus - Chamber Works / 2022.Marcin jest liderem tria "The Owl", które tworzy wraz z Krzysztofem Gradziukiem oraz Maciejem Garbowskim. Ich ostatnie albumy to "On the Way" oraz "Improcode" z  gościnnym występem  Pablo Helda.

W swojej karierze artystycznej Marcin Hałat otrzymał szereg stypendiów między innymi Stypendium Ministerstwa Sztuki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałka Województwa Śląskiego, Instytutu Adama Mickiewicza,

Jest doktorem sztuki, czynnym artystą oraz edukatorem. Wykłada na Uniwersytecie Śląskim. Regularnie koncertuje w kraju i zagranicą.

Marcin Hałat

VIOLINIST
OBSERWUJ MNIE: